Banners Broker

poniedziałek, 28 listopada 2011

Rodzaje gitar

Dziś opiszę pokrótce, jakie są ogólnie znane typy gitar. Podam 5 rodzajów "wioseł", innym razem rozbuduję temat "Rodzaje gitar".


Kiedy już wiesz, że gitara "to jest to" i ogarnęła Cię już nieodparta chęć dołączenia do grona osób dających czadu na imprezach, a później może i koncertach, czas najwyższy na wykonanie podstawowego kroku czyli na zakup instrumentu. Na razie opiszę rodzaje gitar, a w następnych postach będę opisywał jaką gitarę kupić, na co zwracać uwagę przy zakupie pierwszego instrumentu itp.

Jaką gitarę wybrać?
Gitary można podzielić na kilka rodzajów:
  • klasyczne,
  • akustyczne,
  • elektro-akustyczne,
  • elektryczne,
  • basowe.
Przede wszystkim musisz zastanowić się co chcesz grać.

 



- Gitary klasyczne - jeżeli interesuje Cię muzyka klasyczna to najbardziej odpowiednia dla Ciebie będzie właśnie ta odmiana gitary. Gitary te charakteryzują się cichszym i łagodniejszym dźwiękiem niż w przypadku akustyków. Mają z reguły nylonowe struny, stosunkowo mniejsze pudło rezonansowe i szerszy gryf. Jeżeli w swoim mieście zobaczysz plakaty festiwalu gitarowego lub zapowiedzi występów wirtuozów flamenco o latynosko brzmiących nazwiskach to na 90% będą tam właśnie gitary klasyczne.






- Gitary akustyczne - służą głównie do grania akustycznej muzyki rozrywkowej. Mają większę pudło rezonansowe niż klasyki, węższy gryf, zbliżony szerokością bardziej do gitar elektrycznych oraz metalowe struny. Na tych gitarach możesz dawać czadu na imprezach, grillach i ogniskach, grać zarówno akompaniament, jak i solówki, wymiatać palcami lub piórkiem. Dają dźwięk ostry, wyrazisty (z racji metalowych strun).


 - Gitary elektroakustyczne - droższa wersja gitary akustycznej, wyposażona dodatkowo w przetwornik elektroniczny, który umożliwia podłączenie gitary np. na koncercie. Ale uwaga - to wcale nie robi z niej gitary elektrycznej, jedynie umożliwia podpięcię się do sprzętu, instrument ciągle brzmi jak akustyk. Jeżeli do Twojego miasta przyjeżdża jakiś zespół na bluesowy koncert akustyczny lub widzisz w sklepie płytę w wersji "unplugged" to na 90% będą tam właśnie gitary elektroakustyczne.


- Gitary elektryczne - no nie wiem co tu jest do tłumaczenia. Każdy na pewno taką gitarę widział w rękach jakiegoś wymiatacza. Dźwięk powstaje tu dzięki specjalnym przetwornikom, reagującym na ruch metalowej struny ponad nimi. Oprócz tego wymaga dodatkowego osprzętu w postaci wzmacniacza, który umożliwia rozprzestrznianie dźwięku początkującego grajka po całym osiedlu oraz zawiera czasem pokrętła dodające określone efekty i drastycznie zmieniające barwę muzyki.





 

 - Gitary basowe - mogą być zarówno akustyczne jak i elektryczne. Służą do grania partii basowych, czyli tego, co najlepiej słychać na podkręconym na maksa subwooferze Twojego zestawu muzycznego (bo na pewno taki posiadasz a jeżeli nie to ten typ gitary nie jest raczej dla Ciebie). Mają z reguły cztery struny w porywach do pięciu, za to bardzo grube.







 Myślę że, co za dużo to nie zdrowo :) więc dziś na tym zakończę posta.

poniedziałek, 21 listopada 2011

Budowa gitary

Dziś postaram się opisać najważniejsze elementy zawarte w gitarach. Myślę, że wszystko będzie dobrze zrozumiane, gdyby było coś niejasne proszę napisz :)





Idąc od góry opiszę poszczególne elementy:

główka - spełnia niewątpliwie ważną funkcję estetyczną i dekoracyjną. Oprócz mniej lub bardziej wymyślnego kształtu to właśnie na niej dumnie wypisana jest nazwa firmy, która wyprodukowała Twoją gitarę. Po za tym to tutaj zamocowane są stroiki

stroiki - zwane również kluczykami, małe elementy mechaniczne, które składają się patrząc od góry z kołeczka i dziurki, zapewniających trzymanie strun. Z boku natomiast można dostrzec pokrętełko, obracające wcześniej wspomnianym kołeczkiem, co z kolei powoduję naciągnięcie lub luzowanie struny, a to sprawia, że ma ona wyższy lub niższy dźwięk lub w przypadkach ekstremalnych powoduję jej przyciągnięcie i zerwanie, co kończy się wizytą w sklepie muzycznym




gryf - na nim zamocowane są progi oraz zamieszczone pomocniczne kropki lub wzorki, najczęściej z masy perłowej, które ułatwiają orientowanie się w odnajdywaniu określonego progu.


progi - metalowe sztabki nabite na gryf, określają miejsca wydobywania dźwięków z gitary, każdy kolejny próg oznacza dźwięk wyższy od poprzedniego o pół tonu (lub inaczej mówią półton). Progi numerujemy kolejno idąc od główki w stronę pudła rezonansowego, im dalej tym znajdują się one coraz bliżej siebie





pudło rezonansowe - element wzmacniający, bez niego dźwięki wydobywane z gitary zostałyby łatwo zagłuszone przez przelatującego komara. W chwili szarpnięcia struny wierzch pudła wchodzi w drgania a dzięki temu, że ma dużą powierzchnię, muzyka jest głośna, tym głośniejsza im większy rozmiar pudła.

Skutkiem ubocznym istnienia pudła jest okazyjne obijanie go podczas transportu gitary przez niewprawnych gitarzystów. Efektem tego zdarzenia jest chwilowy strach ..."o Jezu moja gitara!"..., wynikający głównie z wydobycia się całkiem donośnego dźwięku, który jednak bierze się tylko z tego, że pudło rezonansowe tak go wzmacnia, a instrumentowi nic wielkiego się nie dzieję.
Wielu gitarzystom służy również do przyklejania różnego rodzaju naklejek, głównie serduszek WOŚP, jak również zbierania autografów przypadkowo spotkanych wirtuozów gitarowych.

otwór rezonansowy - to specjalny otwór, którym z gitary wydostaję się wzmocniony w pudle dźwięk. Trochę rzadziej wpada tam również piórko (zwane też kostką gitarową), wypuszczone z ręki muzyka, co powoduję konieczność wykonywania niezwykle śmiesznych i nerwowych ruchów gitarą w celu skłonienia go do wypchnięcia
Tędy również gitarzyści zaglądają do środka gitary aby przyjrzeć się naklejce firmowej, przez otwór widoczna jest również końcówka metalowego prętu, który umieszczony jest wewnątrz gryfu a służy do jego naciągania, czego początkujący zdecydowanie robić nie powinien.

mostek - przyklejony jest do czoła pudła, na nim znajduję się poprzeczka, która stanowi punkt podparcia dla strun oraz małe kołeczki, które unieruchamiają końcówki strun. Poprzeczka najczęściej ułożona jest pod kątem, a w niektórych gitarach podpórka pod każdą ze strun jest nieco inna.

struny - są źródłem dźwięku. Ich szarpanie powoduję niezwykle miłe doznania słuchowe i uśmiech na twarzy osoby trzymającej gitarę, nierzadko również osób znajdujących się w pobliżu. Strun najczęściej jest sześć, trzy najgrubsze zwane basowymi, a kolejne trzy cieńsze zwane wiolinowymi. Oczywiście znajdziemy też gitary z większą ilością strun: 7 czy nawet 12.

Są to podstawowe elementy gitary, które należy znać. Myślę że na razie nie ma sensu uczyć się innych, ponieważ na początku są po prostu nie potrzebne :)

piątek, 18 listopada 2011

Jak grać... na początek na gitarze :)

Witam Cię na moim blogu poświęconemu tematowi „jak grać?” będzie to blog w szczególności o tym jak grać na gitarze. Sam jestem muzykiem instrumentalistą więc moja wiedza nie bierze się z Internetu a z własnego doświadczenia muzycznego. Mam nadzieje, że ten blog będzie bardzo pomocny w nauce gry, oraz pomoże w szczególności początkującym gitarzystom w trudnej drodze jaką jest gra na gitarze. 

 
- Trudne początki gry na gitarze
 
Gitara to cudowny instrument, którego popularność niezmiennie rośnie wśród młodzieży. Nauczyć się gry na gitarze może każdy...
Ktoś może zapytać: ..."Czy nadaje się do gry na gitarze?"... 
Jeżeli tak to wiedz, że moja odpowiedź brzmi: Oczywiście, że się nadajesz!
A może myślisz, że do gry na gitarze potrzebne są jakieś szczególne predyspozycje? Wrodzony talent? Dobry słuch?
To wszystko nieprawda!
Przeprowadzone w ostatnich latach badania i analizy życiorysów osób uznanych za muzycznie wybitne, od Mozarta do czasów współczesnych, zakończyły się wnioskiem, że nie ma dowodów na istnienie jakichkolwiek wrodzonych zdolności czy talentów muzycznych.
Jedynym czynnikiem, który sprawia, że ludzie ci osiągnęli wybitność jest czas spędzony na ćwiczeniach i doskonaleniu umiejętności. Owszem, niektórzy zaczynali wcześniej, inni później, ale i tak nie zmienia to faktu, że jeżeli im się udało, to Tobie też się uda!
Dlatego nie wierz w bajki o cudownych dzieciach, uzdolnionych geniuszach obdarzonych boskim darem muzycznym. Wykręcanie się brakiem talentu lub predyspozycji to jedynie wymówka osób, które się boją lub im się po prostu nie chce.
Możesz też odpowiedzieć sobie na trzy pytania:
  • masz ręce?
  • słyszysz?
  • masz zapał i chęci do nauki gry?
Jeżeli tak, to gitara jest dla Ciebie!